טיפים

* ברז דולף או סתימה בכיור אינם בהכרח סיבה לקרוא לאיש מקצוע. לעיתים, ניתן להתמודד בקלות יחסית עם חלק מהבעיות הנפוצות בצנרת הבית. מצא שכן עם 'ידיים טובות', אולי אף אינסטלטור ובקש את עצתם.

* למרות שבישראל אין צורך בהסמכה או רשיון לעסוק במקצוע הזה, לא יהיה קשה למצוא בעל מקצוע ישר ואמין שכל רצונו הוא לבצע את עבודתו ולקבל גמול הוגן עליה.

* אינסטלטור אחראי ישאל אותך מספר שאלות, עוד לפני שיגיע, במטרה להעריך את גודל הבעיה והזמן שיידרש לתיקונה. זאת בניגוד ל'חאפר' שימהר להגיע אליך ולקבוע עובדות בשטח.

* עלות תיקוני אינסטלציה משתנה לפי סוגי העבודות, היקפן, וכמובן דרישת בעל המקצוע. משתנה נוסף המשפיע על המחיר הוא השעה בה מזמינים את האינסטלטור.

* אל תתפתה להצעות מחיר זולות משמעותית עוד בשלב שיחת הטלפון. ברוב המקרים זהו סימן מובהק לנסיון לקבל את העבודה ולהגיע לביתך. במקרה כזה, צפה ל'הפתעות' ותוספות שונות למחיר ששמעת בטלפון.

* שאף לקבל הערכת מחיר כבר בטלפון. אינסטלטור מיומן מעונין בלקוח רציני שלא 'יטרטר' אותו לחינם, ולכן לא יתחמק מלספר לך כמה עולה השירות. זאת בהנחה שהדברים הם כפי שנמסרו לו ולא ידרשו חלקים חדשים, או פתרונות לסיבוכים נוספים שיצוצו במהלך העבודה.

* תחום תיקוני האינסטלציה הוא רחב. ודא שבעל המקצוע איתו אתה מדבר אכן מתמחה בנושא בו אתה מבקש עזרה. ברר את טווח המחירים המקובל לתיקון הבעיה הספציפית שלך.

* אל תמהר לפסול הצעת מחיר שנשמעת לך גבוהה מדי. בסופו של יום, עדיף לשלם לאינסטלטור ותיק ומנוסה את המגיע לו על מומחיותו, מאשר להתמודד עם פתרון חלקי ואף נזקים העלולים להיגרם בגלל עבודה לא טובה.

* כשמדובר בתקלה הדורשת טיפול מורכב או מתמשך, סכמו את ההתקשרות ביניכם מראש. הסכם עבודה כתוב וחתום הוא לגיטימי לחלוטין. אם בכתב או בעל פה, קבעו מראש את המחיר עבור העבודה והיקפה. בקש פירוט על העומד להתבצע ואל תתבייש לבקש הסברים על מושגים שאינך מבין.

* אל תיקח כמובן מאליו את הימצאות האינסטלטור בביתך. זכור שהוא בעיצומו של יום עבודה ארוך, ומטבע הדברים גם לא הכי נעים. מצא את הזמן והדרך לתגמל אותו. כוס קפה ברגע הנכון תשפר פלאים את מצב הרוח ויחסי העבודה שלכם.